
Sú to roboty, ktoré dokážu komunikovať a spolupracovať s ľuďmi. Musia byť tiež schopné budovať sociálne vzťahy a prispôsobovať sa svojmu prostrediu. Sociálne roboty sú tiež schopné celoživotného vzdelávania a integrácie nových skúseností do svojej interakcie so svetom alebo do svojho pohľadu na svet. Okrem toho by mali byť interakcie s ľuďmi navrhnuté tak, aby boli pre ľudí čo najpríjemnejšie a najjednoduchšie. Správanie robota by preto malo byť čo najrealistickejšie, aby ho ľudia dokázali prečítať. S výnimkou celoživotného učenia a nahromadeného chápania sveta je väčšina požiadaviek už splnená.

Robotika a umelá inteligencia sú v spoločnosti čoraz rozšírenejšie. Za dverami výrobných závodov je robotika už dlho známym fenoménom, ale súvisiace zariadenia a umelá inteligencia si získavajú čoraz väčšiu obľubu aj u verejnosti. Aké sú však skutočné postoje obyvateľstva? Odcudzuje ich umelá inteligencia, desí ich robotika? Boja sa dôsledkov pre svoj každodenný život? V tomto článku sa zaoberáme touto otázkou.

Spoločnosť Skyline Robotics automatizuje čistenie fasád mrakodrapov na celom svete - úlohu, ktorá sa predtým vykonávala ručne viac ako 100 rokov. Spoločnosť Skyline Robotics z Izraela posúva čistenie sklenených fasád na novú úroveň. Tím Skyline Robotics vyvinul Ozmo na automatizáciu čistenia okien: tento systém kombinuje KUKA KR AGILUS so systémom počítačového spracovania obrazu, umelou inteligenciou (AI) a technológiami strojového učenia. To, čo predtým vyžadovalo tri až štyri mesiace tvrdej fyzickej práce, zvládne Ozmo automaticky za menej ako polovicu času.

BOSTON DYNAMICS WILDCAT. Robot WildCat je najrýchlejší štvornohý voľne sa pohybujúci robot na svete, ktorý dosahuje rýchlosť 32 km/h. Predchádzajúci rýchlostný rekord bol 21 kilometrov za hodinu a bol dosiahnutý na Massachusettskom technologickom inštitúte v roku 1989. Model WildCat je poháňaný spaľovacím metanolovým motorom, ktorý poháňa hydraulický pohonný systém (a vydáva zvuk). Robot používa rôzne chody vrátane klusu, cvalu a cvalu, aby si udržal rovnováhu pri pohybe po primerane rovnom teréne.

Zmeňte svoju predstavu o tom, čoho sú roboty schopné. Spoločnosť Boston Dynamics vyrába pokročilé roboty s úžasným správaním: Hbitosť, talent, zručnosť a rýchlosť. Spoločnosť využíva ovládanie pomocou senzorov a výpočtov na uvoľnenie výkonu sofistikovaných zariadení. Jej prvotriedne inžinierske tímy pracujú od počiatočného konceptu až po prototyp, návrh, testovanie a montáž, testovanie v teréne a nákladovo efektívnu výrobu.

Blchy sú považované za jedny z najlepších skokanov prírody. S dĺžkou tela len dva alebo tri milimetre dokážu skočiť dobrého pol metra, čo je približne dvestokrát viac ako ich dĺžka tela. Je to prvýkrát, čo sa robot priblížil k takémuto obrovskému skoku. Vedci už desaťročia vyvíjajú roboty, ktoré napodobňujú alebo sa aspoň inšpirujú technikami skákania v prírode. U zvierat je maximálna výška skoku obmedzená silou, ktorú svaly dokážu vyvinúť pri odraze. Na druhej strane, výšku skoku robota možno zvýšiť použitím rotačného motora, ktorý ukladá energiu.